- https://bergenbibliotek.no/arrangement/monsteret-rakner-avkolonisering-av-den-afrikanske-litteraturen
- Sør for Sahara: Mønsteret rakner - avkolonisering av den afrikanske litteraturen
- 2023-11-01T18:00:00+01:00
- 2023-11-01T19:00:00+01:00
- Forelesning med professor Tonje Vold, UiO.
Tonje Vold, professor ved UiO og forfatter av Å lese verden, presenterer tidlige og viktige motstemmer til den vestlige fortellingen om Afrika. Sentrale forfattere i hennes foredrag vil være Chinua Achebe med Mønsteret rakner, Ngugi wa Thiong’o med Hvetekornet og Tsitsi Dangarembga med Nervøse tilstander.
Tonje Vold er professor i nordisk litteratur ved Universitetet i Oslo og arbeidet tidligere ved Institutt for arkiv, bibliotek og informasjonsfag ved OsloMet. Hun har doktorgrad i allmenn litteraturvitenskap og skrev avhandling om J.M. Coetzes litteratur etter apartheidregimets fall. Vold arbeider med verdenslitteratur, postkolonial teori, norsk og afrikansk samtidslitteratur, litteratur og etikk, litteraturformidling og litteratursosiologi. Boka Å lese verden – Fra imperieblikk og postkolonialisme til verdenslitteratur og økokritikk (2019), er den første oversikten over dette mangfoldige feltet på norsk.
Arrangementet er støttet av Fritt ord og Bergen kommune.
I fire temakvelder vil Bergen Offentlige Bibliotek i samarbeid med URAFIKI * løfte fram afrikansk litteratur, avgrenset til området sør for Sahara og nord for Sør-Afrika. Denne har lenge vært underkommunisert i den litterære offentligheten. Bøkene representerer ulike og særegne stemmer, men de har også mye til felles. På ulike måter problematiserer de nasjonal identitet, makt og frigjøring i en del av verden som har opplevd slavehandel, imperialisme, folkemord og utbytting. Bøkene formidler motstand, opprør og inspirerende forbilder. Mange kommuniserer også en sterk tilknytning til en levende afrikansk muntlig tradisjon.