- https://bergenbibliotek.no/arrangement/gronlands-koloniale-traumer
- Grønlands koloniale traumer
- 2026-02-18T18:00:00+01:00
- 2026-02-18T19:00:00+01:00
- Knut Rio, sosialantropolog fra Universitetsmuseet i Bergen, forteller om noen av de glemte forbindelser mellom Bergen og Grønland.
Han tar oss med til den første tiden da Hans Egede dro fra Bergen til Grønland for å gjennopplive den norrøne historien der og fikk i oppdrag fra Danskekongen å bygge en koloni på øya. Vi får høre om det Bergenske handelskompani som drev fangst her i de første årene, om handelsstasjonen til Geelmuyden og Sylow i Paamiut og den oppsiktsvekkende historien om den unge kvinnen Maria fra Paamiut som Sylow hadde med seg tilbake til Bergen i 1746. Historien om Maria som døde på Osterøy før hun fikk anledning til å reise hjem igjen, danner også bakgrunn for å snakke om traumene som den danske - og norske - kolonien har påført grønlenderne.
I disse dager utspiller det seg et drama av historisk betydning på Grønland. I det landet står på nippet til å bli en selvstendig nasjon, blir de, typisk nok, utsatt for nytt kolonialt press fra USA.